| | Boknr | Författare | Titel | Beskrivning | Pris (SEK) |
| |
28346 |
(Jeanne Roseés Herbal) |
HERBS & THINGS. A COMPENDIUM OF PRACTICAL AND EXOTIC HERBAL LORE. |
Grosset & Dunlap 1978, 323p, illustrated by Michaels S. Moore. Paperback, vovers a bit worn. |
125 |
Beställ |
| |
15755 |
(Linné) Linnaeus, Carl |
ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA RESA ÅR 1741. |
Wahlström&Widstrand 1962, 389s med två utvikbara kartor, omslag och illustrationer av Gunnar Brusewitz. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Förlagets klotryggsband med förgylld ryggtitel, färgat övre snitt, medbundet främre omslag, bevarat skyddsomslag med några småriss. |
250 |
Beställ |
| |
18245 |
(Linné) Linnaeus, carl |
ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA RESA FÖRRÄTTAD ÅR 1741. |
Wahlström&Widstrand 1991, 389s med kartor, omslag och illustrationer av Gunnar Brusewitz. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Förlagsband med förgylld ryggtitel och skyddsomslag. Gott skick. |
150 |
Beställ |
| |
21760 |
Allt om krukväxter nr 8 |
KAKTUSAR. |
ICA Förlaget 1988, 65s. Rikt illustrerad. Förlagets kartonnageband. |
75 |
Beställ |
| |
21001 |
Andersson, Gunnar |
SVENSKA VÄXTVÄRLDENS HISTORIA I KORTHET FRAMSTÄLLD. |
Norstedt & Söner 1896, andra tillökade upplagan, 106s. med 1 karta i färg och 56 figurer i texten. Klotband med förgylld ryggtitel. Med Walter Kauderns exlibris. |
150 |
Beställ |
| |
31974 |
Anell, Ivar |
VAD BETYDER VÄXTENS LATINSKA NAMN? |
Forum 1976, 159s. Förlagsinbunden. |
200 |
Beställ |
| |
26457 |
Antberg, Bo / Byström, Örjan |
ÖSTGÖTANATUR 2. VALLASKOGENS FLORA. |
Klockrike 1989, 72s illustrrad med kartor och foton. Nithäftad med tryckt omslag, omslagsfoton av Erik Hammarström och Bo Antberg. |
75 |
Beställ |
| |
28129 |
Areschoug, F W C |
SKÅNES FLORA, INNEFATTANDE DE FANEROGAMA OCH ORMBUNKARTADE VÄXTERNA. |
Gleerups 1881, 2.upplagan, XII+585s. Nött samtida skinnryggsband, förgylld skinnryggtitel, färgade snitt; ryggen hårt nött med kapitälriss och tejplagning, nötta pärmhörn, främre försättsbladet och titelbladet utrivna, enstaka blyertsförstrykningar, Åke L Åkessons exlibris. |
200 |
Beställ |
| |
31900 |
Arnborg, Tore / Hustich, Ilmari |
VÅRA TRÄD. |
Svenska Skogsvårdsföreningen 1953, 1.upplagan, 289s illustrerad med kartor, fotoplanscher och fotoillustrationer i texten. Utgivarens linneryggsband med tryckt ryggtitel, förgylld pärmvinjett; bandet med bruksspår, stämpel och lånekortsficka från Lantmannaskolan, Gamleby. |
300 |
Beställ |
| |
23369 |
Bondeson, Knut Sjunne / Lamb, Brian & Edgar |
KAKTUSAR I FÄRG. |
AWE/Gebers 1978, 187s, rikt färgfotoillustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
75 |
Beställ |
| |
20343 |
Bülow-Olsen, Anne & Larsen, Susanne |
VÄXTSAMHÄLLEN - 20 NATURTYPER FRÅN HAVSSTRAND TILL KALFJÄLL. |
W&W 1978, 127s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
100 |
Beställ |
| |
25909 |
Bülow-Olsen, Anne / Larsen, Susanne |
VÄXTSAMHÄLLET. 20 NATURTYPER FRÅN HAVSSTRAND TILL KALFJÄLL. |
W&W 1978, 127s, rikt illustrerad i färg. Förlagets dekorerade pappband. |
80 |
Beställ |
| |
30591 |
Cortin, Bengt |
SVAMPPLOCKARENS HANDBOK. |
Saxon&Lindströms 1951, 3.betydligt utökade upplagan 26.-35.tusendet, 351s med 24 färgplanscher och talrika svartvita svampfoton i texten. Trådhäftad med tvåfärgstryckt omslag, färgtryckt skyddsomslag med liten skavank överst på ryggen. |
90 |
Beställ |
| |
13134 |
Cortins svampbok |
Omfattar i beskrivning 265 arter med 133 färgbilder och 71 svartbilder. |
Saxon&Lindströms Förlag 1958, 224s fotoillustrerad samt med 24 färgplanscher, frontespis med Cortins porträtt. Trådhäftad med originalomslag, omslaget med smärre spår av svamprens, minlagan dock märkligt fläckfri. |
90 |
Beställ |
| |
30672 |
Efraimsson, Ralf |
OPP AMARYLLIS! OM LÖKVÄXTER I KRUKA SOM ODLATS OCH ÄLSKATS I ÅRHUNDRANDEN. |
Natur och Kultur 1994, 103s, färgfotoillustrerad. Förlagets tryckta pappband; gott skick. |
75 |
Beställ |
| |
13491 |
Elias, Jason and Masline, Shelgan Ryan |
The A to Z GUIDE to HEALING HERBALS REMEDIES. Over 100 Herbs for Common Ailments. |
Wings Books 1996, 292pp. Publishers binding with dust jacket. |
150 |
Beställ |
| |
10141 |
Elliott, John H. (Ph.D.) |
UNDERSTANDING BOTANY. Structure, behaviour and characteristics of flowering & non- flowering plants. |
Coles 1978, 212pp. Softback, fully illustrated. As new. |
100 |
Beställ |
| |
29935 |
Fazzioli, Edoardo & Eileen |
KEJSARENS LÄKEVÄXTER. NATURMEDEL FRÅN DET GAMLA KINA. |
Wiken 1989, 160s, rikt färgillustrerad, översatt av Ingrid och Tryggve Emond. Förlagsband med skyddsomslag, ägatstämplar på försättsbladet. |
140 |
Beställ |
| |
32443 |
Fitter, Alastair / Atteborough, David |
BLOMMOR I NORDEUROPA. VÄXTBIOLOGI, ARTBESTÄMNING MM. |
Bonniers 1987, 320s rikt illustrerad med färgteckningar, svensk bearbetning och översättning av Linda Andersson och Folke Günther. Förlagsinbunden med färgtryckt skyddsomslag; litet riss i skyddsomslaget, namnteckning. |
125 |
Beställ |
| |
13135 |
Fitter, Richard / Fitter, Alastair |
BONNIERS FLORA I FÄRG. EN FÄLTHANDBOK. |
Bonnier Fakta 1983, 5.omarbetade upplagan, 336s med färgplanscher visande närmare 1.100 växter tecknade av Marjorie Blamey, svensk bearbetning och översättning av Roland Staav, svensk redaktion av Clas Bergman och Lars Svensson. Förlagsinbunden med färgillustrerade pärmöverdrag; namnteckning. |
125 |
Beställ |
| |
20025 |
Fries, Th.M. / Tullberg, Tycho |
VÄXTRIKET - FRAMSTÄLLNING AF VÄXTERNAS LIF OCH FÖRNÄMSTA FORMER. / DJURRIKET- FRAMSTÄLLNING AF DJURENS BYGGNAD OCH FÖRNÄMSTA FORMER. |
Fahlcrantz 1884/1885, 320 + 328s, illustrationer i texten. Förlagets skinnryggsband med förgylld ryggdekor. |
225 |
Beställ |
| |
30555 |
Genberg, Erik |
KOLMÅRDENS KÄRLVÄXTER. EN INVENTERING OCH EN SAMMANFATTNING. |
Uppsala 1958, s487-541. Trådhäftad med tryckt omslag. Författarens dedikation till Gustav Boija. |
80 |
Beställ |
| |
2564 |
Genberg, Erik |
ÖSTERGÖTLANDS FLORA. |
Lund 1977, 215s illustrerad och med utvikbar karta. Förlagets laminatband. |
150 |
Beställ |
| |
22159 |
Goethe, Johann Wolfgang |
DIE METAMORPHOSE DER PFLANZEN. |
Verlag Freies Geistesleben 1985, 5. Auflage, 80 S mit Pflanzenabbildungen, Anmerkungen und Einleitung von Rudolf Steiner. Broschiert. |
100 |
Beställ |
| |
21962 |
Gullander, Bertil |
LINNÉ OCH UPPSALA. GLIMTAR FRÅN EN TID AV KAMP OCH FRAMGÅNGAR. |
AWE/Gebers 1978, 128s illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
130 |
Beställ |
| |
896 |
Gullander, Bertil (antologi sammanställd av) |
LINNÉ PÅ ÖLAND. UTDRAG UR CARL LINNAEUS' DAGBOKSMANUSKIPT FRÅN ÖLÄNDSKA RESAN 1741, UR DEN PUBLICERADE RESEBERÄTTELSEN, ANDRA TRYCKTA ARBETEN, AVHANDLINGAR, BREV MM. |
Nordstedts 1970, illustrerad, 160s. Dekoretat förlagsband med revat skyddsomslag. Extra transparent skyddsplast. |
130 |
Beställ |
| |
894 |
Gullander, Bertil (red) |
LINNÉ I LAPPLAND. UTDRAG UR CARL LINNAEUS' DAGBOK FRÅN RESAN TILL LAPPLAND 1732, UR HANS LAPSKA FLORA OCH RESEBERÄTTELSEN TILL VETENSKAPS-SOCITETEN I UPPSALA UR ANTECKNINGAR OCH BREV MM. |
Forum 1969, 166s, illustrerad. Förlagsband med färgillustrerat skyddsomslag. |
130 |
Beställ |
| |
23363 |
Haage, Walter |
KAKTUSBOKEN. |
LTs Förlag 1967, 260s, rikt illustrerad i färg och s/v. Förlagets dekorerade linneband. |
120 |
Beställ |
| |
32664 |
Harvey, Jack |
ALLEMANS BOK OM KRYDDOR OCH MEDICINALVÄXTER. |
LiberFörlag 1976, 96s rikt illustrerad delvis i färg, till svenska av Karl Erik Lorentz, fackgranskad av Hans-Erik Wanntorp, receptgranskning av Märit Huldt. Trådhäftad med färgtryckt omslag; ägaretikett och kulspetsskrift på titelsidan. Tryfferad med ett tidningsurklipp. |
80 |
Beställ |
| |
2508 |
Helweg, L. |
NORDISK ILLUSTRERERT HAVEBRUGSLEKSIKON. |
G.E.C.DAN 1920-21, 1096s, rikt illustrerad. Grönt halvfranskt band med fyra upphöjda bind samt pärmförgyllningar, marmorerade snitt. Danskspråkig. |
600 |
Beställ |
| |
1201 |
Hewe, Nils |
VÄLSIGNADE VÄXTER. SKROCK OCH FAKTA OM HUNDRA LÄKEÖRTER. |
Natur och Kultur 1947, 3.upplagan, 232s med fotoplanscher och textillustrationer. Förlagets halvklotband med förgylld ryggtitel, färgat översnitt, bevarat skyddsomslag med färgillustration av Kasdan-Wiberg; några riss och revor i skyddsomslaget, namnteckning. |
150 |
Beställ |
| |
30131 |
Hjorth, Harriet |
BLOMSTERVANDRINGAR. FÖRSTA DELEN. VÅRENS OCH FÖRSOMMARENS ÖRTER. |
Rabén& Sjögren / Vi 1958, 222s, teckningar och omslag av Kaj Beckman. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. |
120 |
Beställ |
| |
21951 |
Hoffmann, David |
THE HOLISTIC HERBAL - A Herbal Celebrating the Wholness of Life. |
Element Books 1989, 280pp. Richly illustrated with line-drawings and photographs. Paperback. |
220 |
Beställ |
| |
18772 |
Hoppe, Elisabeth |
STORA ÖRTABOKEN. |
ICA Förlaget 1990, 189s. Rikt fotoillustrerad. 4:o Förlagets dekorerade pappband. |
150 |
Beställ |
| |
30154 |
Jaeger, Paul |
BLOMMOR. DERAS LIV OCH BIOLOGISKA BETYDELSE. |
Forum 1961, storformat, 195, rikt färgfotoillustrerad. Förlagets gula gulddekorerade klotband. |
120 |
Beställ |
| |
28915 |
Jonsson, Sune |
BLOMBOK. BILDER AV MARKENS ÖRTER, RIS OCH TRÄD. |
LTs Förlag 1987, 333s, rikt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
150 |
Beställ |
| |
10812 |
Jonsson, Sune och Stina |
ÖRTABOK. BLOMBILDER. |
LT:s Förlag 1979, 1.upplagan, stor 8:o (24x17cm), 256s med 176 örter avbildade i fint färgfoto samt med textbeskrivningar. Förlagets färgtryckta pappband. |
160 |
Beställ |
| |
29630 |
Jändel, Ragnar / Sundin-Wickman, Ulla (ill) |
BLOMMOR. |
Tidens förlag 1958, 152s med delvis kolorerade teckningar av Ulla Sundin-Wickman. Förlagets pappband med färgillustrerade pärmar, färgtryckt skyddsomslag lätt bruntonat i marginalerna. |
100 |
Beställ |
| |
24741 |
Kalamark, Rolf / Svensson, Tommy |
MERA OM SVAMP. |
Richters 1990, 64s med teckningar av Krister Norblad. Förlagsinbunden med omslagsbilder av Staffan Johansson och Mikael Svensson. |
90 |
Beställ |
| |
16125 |
Kerner von Marilaun, Anton |
PFLANZENLEBEN I-II. |
Bibliographisches Institut, Leipzig und Wien 1896-98, zweite, gänzlich neubearbeitete Auflage, X+766(+4) + X+778(+4) Seiten mit 1 Karte, 40 Farbendruck- und 24 Holzschnitt-Tafeln mit transparenten Schutzpapieren, 448 Stahlstich-Abbildungen im Text. 2 Halbledereinbände mit goldenem und blindgeprägeltem Rückendekor, marmorierte Schnitte; Exlibris, Datumstempel (23 Okt. 1953) an beiden hinteren Innendeckeln, einige Deckelecke leicht gestossen/abgescheuert, Rücken wening gebleicht, sonst zwei schöne Bände. |
2000 |
Beställ |
| |
11209 |
Kindberg, N C |
ÖSTGÖTA FLORA Beskrivning öfver Östergötlands fanerogamer och ormbunkar. |
Adolf Johnsons Förlag, Norrköping 1901, 4.upplagan, 326s. Samtida skinnryggsband med klothörn, förgylld ryggtitel, blindpressad ryggdekor, sprängfärgade snitt, skavda och nötta kapitäl och pärmkanter. |
250 |
Beställ |
| |
6988 |
Kindberg, N C |
ÖSTGÖTA FLORA Beskrivning öfver Östergötlands fanerogamer och ormbunkar. |
Adolf Johnsons Förlag, Norköping 1901, 4.upplagan, 326s. Samtida halvfranskt band med förgylld ryggtitel, tämligen nött i kapitälen och pärmkanterna, inlagan fin med endast en fläck i främre snittet. |
300 |
Beställ |
| |
11495 |
Kindberg, N C |
SVENSK FLORA - BESKRIVNING ÖFVER SVERIGES FANEROGAMER OCH ORMBUNKAR. |
Norrköping 1877, (1)+402+(2)s. Halvklotband med ryggförgyllning, stänkfärgade snitt. |
250 |
Beställ |
| |
28539 |
Lagerberg, Torsten |
VILDA VÄXTER I NORDEN I-III. |
Natur och Kultur 1937-39, 1.upplagan, XXVIII+XXIV+XXVI+1.246s med ca 1.800 fotoplanscher i färg samt talrika textbilder. Förlagets vackra skinnband i mörkgrön oasis, fyra höjda bind, förgyllda ryggtitlar, förgylld banddekor av förgyllda linjer och vinrankor, inre pärmdekor av förgyllda linjer och växtfigurer, helt guldsnitt. Komplett i 3 vackra volymer med endast obetydligt blekta ryggar. |
750 |
Beställ |
| |
32405 |
Lars-Åke Gustafsson |
EN GLANSEPOK MED PORTÖR OCH LUPP. NILS CONRAD KINDBERG, HANS BOTANISTKRETS OCH ÖSTGÖTA-FLORAN. |
Föreningen Linköpings läroverkspojkar 1976, 96s illustrerad. Trådhäftad med tryckt rött omslag. |
150 |
Beställ |
| |
26372 |
Launert, Edmund / Gorringe, Roger (ill) / Davies, Anne (ill) |
NYTTIGA VÄXTER. EN FÄLTHANDBOK. |
Bonnier Fakta 1983, 286s med färgtecknade planscher av Roger Gorringe och Anne Davies, till svenska av Linda Andersson, granskad av Invar Nordin. Häftad med plastskyddat omslag. |
200 |
Beställ |
| |
21853 |
Laux, Helga och Hans E |
ÖRTER SOM MEDICIN OCH SKÖNHETSMEDEL. |
Informationsförlaget 1986, 157s rikt färgillustrerad, svensk översättning av Maria Rolf, fackgranskad av Hannelore Aly. Förlagspappband. |
125 |
Beställ |
| |
13133 |
Lindblad, M A. |
D:r M A LINDBLADS SVAMPBOK. |
Stockholm, Iduns Kungl. Hofboktryckeri 1901, (5)+ 166 samt 2 planscher figurbeteckningar. Bearbetad af Lars Romell, jämte anvisningar om SVAMPARS INSAMLING, FÖRVARING OCH ANRÄTTNING af Herman Sandeberg. Förlagets välbevarade gröna klotband med rygg- och pärmdekor i svart och gult, sprängfärgade snitt (P Herzogs Kungl. Hofbokbinderi). |
100 |
Beställ |
| |
15776 |
Linnaeus, Carl (Linné) |
SKÅNSKA RESA ÅR 1749. |
Wahlström&Widstrand 1982, 563s illustrerad av Gunnar Brusewitz. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Förlagets klotryggsband med förgylld ryggtitel, färgat övre snitt, båda omslagen medbundna, skyddsomslag med lätt naggade kanter, riss, namnteckning. |
200 |
Beställ |
| |
32560 |
Linné, Carl |
SPONSALIA PLANTARUM, ELLER BLOMSTRENS BILÄGER. |
Rediviva 1971, faksimilupplaga, (11)+71s med en utvikbar plansch. Trådhäftad med tryckt vikomslag efter originalupplagans. |
125 |
Beställ |
| |
32559 |
Linné, Carl |
FLORA OECONOMICA, ELLER HUSHÅLLS=NYTTAN AF DE I SWERIGE, WILT WÄXANDE ÖRTER. |
Rediviva 1979, faksimilupplaga, 84s. Limhäftad med tryckt omslag efter originalet. |
125 |
Beställ |
| |
898 |
Linné, Carl von |
SVENSK FLORA. FLORA SUECICA. |
Forum/Svenska Linnésällskapet 1986, XI + 482s med en utvikbar plansch, översättning från latinet av Helge Erickson och Åke Ohlmarks, fackgranskad och redigerad av Gunnar Broberg, Roland Moberg och Sven Killander, efterskrift om FLORA SUECICA av Gunnar Eriksson. Förlagets pergamentimiterade pappband med förgylld ryggtitel, färgtryckt skyddsomslag. |
175 |
Beställ |
| |
877 |
Linné, Carl von |
LAPPLANDSRESA ÅR 1732. |
Wahlström&Widstrand 1977, 276s, illustrerad av Gunnar Brusewitz, redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto Sydow. Förlagets pappband med skyddsomslag. |
100 |
Beställ |
| |
20539 |
Linné, Carl von |
GOTHLÄNDSKA RESA - PÅ RIKSENS HÖGLOFLIGE STÄNDERS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅHR 1741. |
Visby, Gotlands Allehandas tryckeri 1890, ny upplaga, 116s med 11 afbildningar samt en karta öfver Gotland af år 1741. Häftad med tryckt omslag; främre omslaget med samtida namnteckning loss, med vittringar och veck, inlagan bruntonad med några marginalriss. |
200 |
Beställ |
| |
4766 |
Linné, Carl von / Brusewitz, Gunnar (ill) |
ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA RESA ÅR 1741. |
Wahlström&Widstrand 1977, 390s med två kartor, illustrerad av Gunnar Brusewitz, redigerad av Carl-Otto von Sydow. Förlagsband med förgylld rygg- och pärmtitel, färgillustrerat skyddsomslag av Brusewitz. |
125 |
Beställ |
| |
21815 |
Linné, Carl von / Sallberg, Harald (ill) |
FYRA SKRIFTER. |
Lindfors Bokförlag 1964, 4:o, 160s med 10 helsides trägravyrer, överstycken, anfanger mm av Harald Sallberg, utvalda och kommenterade av Arvid Hj Uggla. Häftad med tryckt omslag med vinjett av Sallberg. |
150 |
Beställ |
| |
17917 |
Mabey, Richard |
THE FLOWERS OF MAY - SELECTED FROM THE UNPUBLISHED FLORA OF CAROLINE MAY. |
Collins & Brown 1990, 15+(84)pp. Introduction and botanical notes by Richard Mabey. With 84 plates in full color, the works of Caroline May, (1809-1874) 4:o Publishers cloth with dustjacket. |
175 |
Beställ |
| |
895 |
Malmeström, Elis |
Linneai väg till vetenskaplig klarhet. |
Allhems förlag 1960, illustrerad, 65 s, häftad med skyddsomslag. |
85 |
Beställ |
| |
27697 |
Martin, W Keble |
THE CONCISE BRITISH FLORA IN COLOUR. |
Ebury Press and Michael Joseph, London 1965, 231s, richly illustrated. Publishers boards with dustjacket. |
175 |
Beställ |
| |
13376 |
Millar Gault, S/ Synge, Patrick M/ Nicolaisen/Å |
FORUMS STORA ROSBOK. |
Forum 1977, 4:o (29x22), 208s med över 400 färgavbildade rosor, totalt över 500 rosor presenteras, svensk översättning av Karl Erik Lorentz, fackgranskad av Sven Nilsson med efterskrift av Ole Vinding. förlagets gröna originallinneband med förgylld ryggtitel och blindpräglad pärmdekor, skyddsomslag med smärre revor. |
180 |
Beställ |
| |
22547 |
Moen, Jan (red) |
VILDA BLOMMOR I VÅRA MARKER. FOTOGRAFISK FLORA I FÄRG. |
Bonniers 1976, tvärformat, 336s, rikt färgfotoillustrerad av Åke Lindau. Förlagets dekorerade pappband. |
120 |
Beställ |
| |
10435 |
Mossberg, Bo / Stenberg, Lennart / Ericsson, Stefan |
DEN NORDISKA FLORAN. |
Wahlström&Widstrand 1992, 696s rikt illustrerad med växtavbildningar, utbredningskartor mm i färg. Förlagets dekorerade gröna linneband, läsband, färgtryckt skyddsomslag. |
200 |
Beställ |
| |
22147 |
Nielsen, Harald |
EXOTISKA LÄKEVÄXTER OCH TROLLDOMSÖRTER. |
Forum 1984, 295s, illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. |
100 |
Beställ |
| |
31738 |
Nilsson, Gunnar |
LÖVTRÄD OCH BUSKAR. |
Svensk Byggtjänst 1985, 2.oförändrade tryckningen, 29,5x23,5cm, 285s rikt illustrerad med teckningar av Ingrid Blüme och utförliga tabeller över växtegenskaper, zontabell och alfabetiska register över växternas latinska och svenska namn. Förlagets dekorerade pappband med färgtryckt skyddsomslag; revor och kantnagg i skyddsomslaget. |
800 |
Beställ |
| |
3998 |
Nordqvist, Nils |
Bokstävernas mytologi - Enligt Champ Fleury av Geofroy Tory. |
Prisma julgåva 1962, 63s. |
80 |
Beställ |
| |
25936 |
Nylén, Bo |
SVAMPAR I SKOG & MARK. |
Norstedts 1979, första upplagan, 327s med 404 svampar i vackra och instruktiva färgfotobilder avbildade i sin naturliga växtmiljö. Förlagsinbunden; främre försättsbladet urklippt, i övrigt fint skick. |
125 |
Beställ |
| |
5336 |
Nyman, C F |
UTKAST TILL SVENSKA VÄXTERNAS NATURHISTORIA eller SVERIGES FANEROGAMER. |
Gidlunds, 1980 faksimilupplaga av originalupplagan från 1867-68, 431 + 566s + XXIXs (Förklaring av växtnamnen i boken). 2 Förlagsband, ryggarna med lite nötta ryggar. |
180 |
Beställ |
| |
18196 |
Olsson, Sven |
DE VILDA TRÄDENS BLOMMOR. |
LTs Förlag 1979, 47s. Rikt färgfotoillustrerad. Förlagets tryckta pappband i nyskick. |
70 |
Beställ |
| |
28122 |
Pazourek, Jaroslav / Beckett, Gillian |
TIDENS STORA BOK OM VÄXTERNAS LIV. |
Tiden 1985, storformat, 152s, illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. |
100 |
Beställ |
| |
28145 |
Persson, Ove |
VÅRA ÄTLIGA SVAMPAR. |
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag 1939, 6.oförändrade upplagan, 80s med färgfoton, akvareller av Bror Hallberg, tecknade figurer. Förlagets linneband med mjuka pärmar, tryckt pärmtitel med vinjett. |
80 |
Beställ |
| |
28140 |
Polunin, Oleg |
EUROPAS BLOMMOR. |
Berghs förlag 1976, 298s med 192 färgplanschsidor. Förlagets pappband med färgtryckta pärmar. |
100 |
Beställ |
| |
25934 |
Reuterswärd, Maud |
SVENSKA LANDSKAPSBLOMMOR. |
FABEL 1984, 6.omarbetade upplagan, 168s med färgillustrationer av Göte Göransson. Förlagsinbunden. |
70 |
Beställ |
| |
22538 |
Rittershausen, Wilma & Brian |
ORKIDÉ. DRÖMEN OM EVIG SKÖNHET. URSPRUNG - ODLING - SKÖTSEL. |
Bonniers 2001, storformat, 224s, rikt färgfotoillustrerad. Dekorerat förlagsband. |
200 |
Beställ |
| |
28116 |
Rochford, Thomas C. |
THE COLLINGRIDGE BOOK OF CACTI AND OTHER SUCCULENTS. |
Collingridge 1983, 4:o, 108p, richly illustrated by June Baker. Publishers binding with dustjacket. |
200 |
Beställ |
| |
26986 |
Roselli, Carl Richard |
SWENSK ÖRTBOK. EN AFHANDLING OM MERA ÄN TREHUNDRA SWENSKA WÄXTERS NYTTA OCH ANVÄNDBARHET SÅWÄL I MDICINSKT AFSEENDE, SOM I HUSHÅLLNINGEN OCH NÄRINGARNE. EFTER TILLFÖRLITLIGA KÄLLOR SAMMANDRAGEN. |
Sigfrid Flodins förlag, Stockholm 1869, 2.upplagan, 79+(4)s. Häftad med bevarat tryckt gult originalomslag med förlagsreklam på omsidorna; mindre kantreva på bakre omslaget, ryggen bevarad men med revor, inlagan delvis med lättare lagerfläckar. |
1500 |
Beställ |
| |
31123 |
Rosén, Susanna |
ORKIDÉER. SINNLIGT VACKRA, ENKLA ATT SKÖTA. |
ICA bokförlag 2004, 7.tryckningen, 142s med färgfoton av Anna Skoog och Peter Göttfert. Förlagsinbunden. |
125 |
Beställ |
| |
30774 |
Rosvall, Staffan |
FAGNINGROS OCH JORDSYREN OCH ANDRA GOTLÄNDSKA VÄXTER. |
Forum 1976, 32x24cm, 160s rikt illustrerad med teckningar delvis i färg av författaren. Förlagsinbunden med färgillustrerat skyddsomslag; skyddsomslaget sargat i överkanten, i övrigt ett fint ex. |
150 |
Beställ |
| |
15731 |
Sabbagh, Karl |
A RUM AFFAIR. A True Story of Botanical Fraud. |
Da Capo Press 2001, 276pp. Illustrated. paperback in good condition. |
120 |
Beställ |
| |
13856 |
Salmi, Mario |
ITALIENSKT BOKMÅLERI. |
Allhem 1956, 264s. 4:o. Illustrerad med 99 figurer i texten samt ca 74s. med monterade färgplanscher. Förlagets klotband med förgylld rygg- och pärmtitel. Lätta blyertsunderstrykningar i textdelen. |
300 |
Beställ |
| |
12844 |
Schiöler, Severin |
SVAMPAR, LAVAR, MOSSOR. NÅGRA KAPITEL UR SVENSK FLORA. |
P A Norstedt&Söner 1934, 86s(text) illustrerad med 64 fotoplanscher. Trådhäftad med fotoillustrerat omslag. |
200 |
Beställ |
| |
10216 |
Sommar, Carl Olov |
STOCKHOLMSPROMENAD MED STRINDBERG. |
Bokvännerna 1972, 77s. Förlagets pappband, illustrerad. (Bokvännens Bibliotek nr 91) |
95 |
Beställ |
| |
11207 |
Strasburger/ Noll/ Schenck/ Schimper |
LEHRBUCH DER BOTANIK FÜR HOCHSCHULEN. |
Gustav Fischer Verlag 1958, 27.Auflage neubearbeitet von Richard Harder, Franz Firbas, Walter Schumacher, Dietrich von Denffer, 694 S mit teilweise farbige Illustrationen und eine farbige Faltkarte. Goldgeprägtes Original-Leinen mit gelbem Oberschnitt, obere Rückenende berieben, Unterstreichungen im Text, Name am ersten Blatt. |
150 |
Beställ |
| |
22601 |
Stråge, Anna-Lisa |
VILDA TORKADE VÄXTER. SOMMARGLÄDJE ÅRET OM. |
LTs Förlag 1979, 96s, illustrerad med foton och teckningar. Förlaget kartonnageband, trufferad. |
75 |
Beställ |
| |
30669 |
Swartström, Carin (red) |
STORA KRUKVÄXTBOKEN. |
ICA bokförlag 1990, 185s, rikt illustrerad. Förlagets tryckta pappband. |
80 |
Beställ |
| |
22170 |
Svedelius, Nils |
BILDER UR VÄXTRIKET MED TEXT. 40TAVLOR MED 437 FÄRGLAGDA FIGURER. |
Evangeliska Fosterlandsstiftelsen, Stockholm 1919, folioformat, (4) 136s, med 40 dubbelsidiga planscher med 437 kolorerade växter i kromlitografi. Förlagets gröna, blindpräglade och förgyllda klotband med dekorerade försättsblad och stänkta snitt; i gott skick. |
900 |
Beställ |
| |
26626 |
Söderberg, Erik / Kökeritz, Karl-Gustav |
VÅRA VILDA VÄXTER OCH HUR MAN KÄNNER IGEN DEM II. ÖLÄNDSKA OCH GOTLÄNDSKA VÄXTER. |
Albert Bonniers 1948, 2.upplagan, 91s med 12 planscher (11 i färg). Förlagets klotryggsband med färgillustrerade pärmar; lätta bruksspår, namnteckning. |
90 |
Beställ |
| |
25107 |
Tollin, Sven |
SVAMP ATT PLOCKA OCH LAGA. |
ICA bokförlag 1979, 106s, färgfotoillustrerad av författaren. Förlagsinbunden. |
75 |
Beställ |
| |
30666 |
Täckholm, Vivi |
ÖKNEN BLOMMAR. |
Generalstabens Litografiska Anstalt 151s+44 planchblad. Förlagets tryckta pappband. |
60 |
Beställ |
| |
22497 |
Ursing, Björn |
SVENSKA VÄXTER. KRYPTOGAMER. |
Nordisk Rotogravyr 1968, 72.tusendet, 529s med växterna avbildade på tecknade färgplanscher. Förlagets dekorerade klotband; namnteckning. |
130 |
Beställ |
| |
1022 |
Ursing, Björn |
SVENSKA VÄXTER. FANEROGAMER. |
Nordisk Rotogravyr 1944, 398s med växterna avbildade på färgplanscher. Förlagets halvklotband med förgylld rygtitel, pärmvinjett, färgat översnitt, medbundet främre omslag; namnteckning. |
80 |
Beställ |
| |
1023 |
Ursing, Björn |
SVENSKA VÄXTER I TEXT OCH BILD. KRYPTOGAMER. |
Nordisk Rotogravyr 1949, 6.-20.tusendet, 529s med växterna avbildade på tecknade färgplanscher. Förlagets röda halvfranska band med förgyllda ryggtitlar och binddekor, färgat övre snitt; namnteckning. |
120 |
Beställ |
| |
16824 |
Ursing, Björn |
FÄLTFLORA. FANEROGAMER. |
Nordisk Rotogravyr 1961, 4.upplagan, 227s med tecknade och färglagda växtavbildningar av författaren. Förlagets klotband med mjuka pärmar (fältband). |
125 |
Beställ |
| |
25453 |
Wallenquist, Arend |
CARL VON LINNÉS LÄRJUNGAR I ÖSTERGÖTLAND. |
Linköpings stadsbibliotek 2007, 219s rikt illustrerad i färg. Förlagsinbunden med färgillustrerade pärmar; förlagsny. |
220 |
Beställ |
| |
22142 |
Vedel, Helge |
TRÄD OCH BUSKAR VID MEDELHAVET. |
Wahlström&Widstrand 1977, 125s illustrerad av Roald Als och Anette Rasmussen. Förlagsinbunden med färgtryckta pärmar. |
125 |
Beställ |
| |
7460 |
Weisz, Joseph |
BLUMEN DER ALPEN - kolorierte Holtzschnitte mit botanischen Erläuterungen von Friedrich Markgraf. |
K R Langenwiesche Verlag 1954 (Die Blauen Bücher), 64S mit 48 Tafeln. Kartonniert mit Schutzumschlag. |
100 |
Beställ |
| |
7461 |
Weisz, Joseph |
BLUMEN DER BERGE - kolorierte Holtzschnitte mit botanischen Erläuterungen von Friedrich Markgraf. |
K R Langenwiesche Verlag 1954 (Die Blauen Bücher), 64S mit 48 Tafeln. Kartonniert mit Schutzumschlag. |
100 |
Beställ |
| |
10122 |
Vetvicka, Václav |
EN HANDBOK I FÄRG OM VILDA BLOMMOR PÅ ÅKER, ÄNG OCH I SKOG. |
Nybloms 1983, 224s med färgillustrationer av Daniela Tousová, översatt av Lars Adelskog, sakgranskad och bearbetad av Ingvar Nordin. Förlagets laminatband. |
100 |
Beställ |
| |
30155 |
Wilson, Ron |
VILDA BLOMMOR. |
Fyrisbiblioteket 1982, 93s, rikt färgfotoillustrerad. Förlagets tryckta pappband. |
60 |
Beställ |
| |
897 |
von Linné, Carl |
NEMESIS DIVINA. |
Wahlström&Widstrand 1923, 163s med en plansch, utgiven och kommenterad av Knut Barr. Trådhäftad med tryckt omslag |
140 |
Beställ |
| |
888 |
von Linné, Carl |
Ölänska resa 1741. |
Natur & Kultur 1962, 176 s, pappband med skyddsomslag. |
60 |
Beställ |
| |
887 |
von Linné, Carl |
TRE TAL. |
Gebers 1954, 94s, utgivna med efterskrift och anmärkningar av Arvid Hj Uggla. Förlagets stänkdekorerade pappband, monterad tryckt pärmtitel; namnteckning. |
70 |
Beställ |
| |
878 |
von Linné, Carl |
SKÅNSKA RESA PÅ HÖGA ÖVERHETENS BEFALLNING FÖRRÄTTAD ÅR 1749. |
Wahlström&Widstrand 1975, 561s illustrerad av Gunnar Brusewitz, redigerad av Carl-Otto Sydow. Förlagets pappband med förgylld rygg- och pärmtitel. |
130 |
Beställ |
| |
25660 |
von Linné, Carl |
INDELNING I ÖRT-RIKET EFTER SYSTEMA NATURAE. |
Bokförlaget Rediviva 1976, (5), 158, (16)s + 3 planscher. Förlagets dekorerade pappband, exlibris. |
100 |
Beställ |
| |
22079 |
Åkerlund, Erik & Björkhed, Filip |
PRAKTISK BOTANIK. |
Hermods Korrespondensinstitut 1945, ca 250s. (innehåller 12 brev) Illustrerad. Förlagets klotband med förgylld rygg- och pärmtitel. |
100 |
Beställ |